Vanavond is op Vliegbasis Eindhoven een vliegtuig aangekomen met passagiers en een deel van de bemanning van het schip waarop het Andesvirus is vastgesteld. In de komende weken is er nauw contact met de groep om hen goede zorg te kunnen geven als dat nodig is.
Begeleiding door de GGD
De mensen die in quarantaine moeten, worden begeleid door de (Gemeentelijke Gezondheidsdienst). Er zijn duidelijke instructies en er is dagelijks telefonisch contact. Zo zorgt de GGD ervoor dat zij eventuele symptomen opmerken en zodat snel goede zorg gegeven kan worden.
Screening en opvang
Alle gerepatrieerde opvarenden worden zorgvuldig medisch gescreend. Er wordt op het vliegveld bij iedereen een monster afgenomen voor laboratoriumonderzoek. Individuele uitslagen worden niet gedeeld. Alhoewel de kans op verdere verspreiding heel klein is, wordt uit voorzorg het vervoer strikt geregeld. De Nederlandse passagiers worden met busjes rechtstreeks naar hun huisadres gebracht, waar zij de quarantaine zullen doorbrengen. Voor de bemanningsleden en buitenlandse passagiers die niet direct naar huis kunnen is een quarantainehotel geregeld.
Richtlijnen thuisquarantaine
De quarantaineperiode duurt 42 dagen en is ingegaan op 6 mei. Op dat moment verlieten patiënten met het Andesvirus het schip. Tijdens de quarantaine moet men thuisblijven. Wel mag men alleen een stukje buiten wandelen, met minimaal 1,5 meter afstand tot anderen en gebruik van mondneusmasker. Bij het dagelijkse contact staat vooral de gezondheid van de betrokkenen centraal, mocht er toch nog iemand ziek worden, dan voorkomt de quarantaine verspreiding.
Burgers vragen om thuis in quarantaine te gaan is een beproefde methode om verspreiding te voorkomen. Eerdere ervaringen laten zien dat de samenwerking met de GGD en het verantwoordelijkheidsgevoel van de betrokkenen bij dit soort uitbraken zorgen voor een goede naleving van de maatregelen.
Andesvirus wordt maar zelden van mens op mens overgedragen
Het Andesvirus is een hantavirus. Hantavirussen komen voor bij knaagdieren en kunnen via de urine en ontlasting van deze dieren worden overgedragen op mensen. Het Andesvirus komt alleen voor in knaagdieren die in Zuid-Amerika voorkomen en kan zich daarom niet via ongedierte in Nederland verspreiden. In zeldzame gevallen kan het Andesvirus ook van mens op mens worden overgedragen. Dit kan alleen gebeuren bij langdurig en nauw contact met een besmet persoon. Het risico op verspreiding is heel veel kleiner dan bij het coronavirus. Uitbraken van Andesvirus zijn wereldwijd zeldzaam en beperken zich meestal tot hele kleine groepen mensen die nauw contact hebben gehad met een patiënt.